Autopatie – použití na hnědé americké padlí na angreštu

7.8.2015 | Tamara Krejcarová | tamara_273@volny.cz

Posledních deset let byly na tátově zahradě  všechny keříky angreštu napadené a vypadaly uboze, byly zahnědlé a zcvrklé  a samozřejmě postupně umíraly, protože situaci otec neřešil.

Před třemi lety jsem zahrádku zdědila a po provedení nejnutnějších pročišťovacích prací došlo letos i na řešení zdravotního stavu rostlin, které chceme zachovat. A protože jsem už minulý rok udělala zkušenost s ošetřením rostlin AP proti škůdcům na balkoně, byla AP opět první volbou.

Přiznávám, že si použití AP zjednodušuji, ale výsledky ukazují, že vše funguje jak má. Ošetření jsem dělala první týden v květnu, tedy po odkvětu, kdy se už objevily první plody, samozřejmě rovnou porostlé hnědavou houbou.

Pomůcky: 3-5 litrový kanystr, do něhož jsem den předem natočila vodu a nechala ho přes noc stát v koupelně bez uzávěru, aby vyprchal chlor. Čajová svíčka, větší prázdná lékovka předem vyvařená ve vodě, kleště  a sirky.

web_angrest_cervc_2015_1Na zahradě jsem utrhla plod a lístek porostlý houbou a strčila jsem to do lékovky, zalila vodou z kanystru a lékovku jsem pak kleštěmi držela nad zapálenou svíčkou. Je nutné najít polohu, kdy svíčka nekouří a voda se ohřívá. Jakmile začne vařit, počítám do deseti. Polovinu vody z kanystru jsem přelila do zahradní konve s kropítkem a do konve jsem vylila i převařený preparát a následně dolila zbytek vody z kanystru, aby se obsah promísil. Obsahem konve jsem pak oba keříky pokropila prostě tak, jak to šlo nejlépe. Následně jsem neměla možnost se na zahradu dostat. A v červenci mě čekalo překvapení, protože sestra se po dlouhé nemoci na zahradu vypravila a první co mi říkala do telefonu byl dotaz: „Hele, neošetřovala jsi náhodou angrešt tou svou autopatií?“ Po deseti letech skomírání letos angrešt plodil krásné 2 cm velké ovoce výborné chuti. Viz fotografie.

Na několika plodech jsem ještě našla strupy, nebyl to už ten mechový porost, ale prostě tvrdá dužina. Takže se chystám na podzim, někdy koncem září, AP angreštům ještě jednou zopakovat, protože padlí může přežívat na větvičkách do dalšího roku. Každopádně na fotografii vidíte výsledek AP, při pouze jednom použití. Příroda si umí výborně pomoci sama, když jí to umožníme.


Kurzy

kurz Další kurzy

Svědectví

Autopatie již pomohla mnoha lidem. Podívejte se, nebo si přečtěte svědectví od konkrétních osob.

mapa poradců

Mapa poradců

Najděte nejbližšího poradce autopatie ve vašem okolí.

Najít poradce