Bolavé klouby

11.12.2019 | Jiří Čehovský | jiri.cehovsky@alternativa.cz

Přišla za mnou do poradny šedesátiletá žena. Od zimy ji několik měsíců bolelo pravé koleno, o němž jí lékaři řekli, že je v něm artróza druhého stupně. V levém měla už devět let endoprotézu. K tomu ji bolely trvale klouby na prstech rukou. Nejvíc jí to vadilo na chatě při práci a nebo při zvedání dítěte. Mazala to kostivalovou mastí a fačovala. Stejný problém měly i její matka a sestra. Před úplňkem a po něm špatně usínala, i když byla unavena, a v noci každou hodinu chodila na záchod. Doporučil jsem autopatický preparát z vařeného dechu, který si měla dělat v koupelně jednou týdně, a to s proléváním jednoho litru vody autopatickou lahvičkou.

Na kontrolu se dostavila za dva měsíce a řekla mi, že bolest kolene přetrvávala asi měsíc, krátce se zhoršila, ale pak už nebyla tak intenzívní a do 14 dní pominula. Koleno se tedy zahojilo z chronického, to jest nevyléčitelného, stavu a vůbec ji už neomezovalo v jejích aktivitách. Ale na prstech nebyly vidět žádné pozitivní změny. Problém s klouby na rukách ovšem trval už desítky let. Asi 4 dny odkašlávala po ránu hleny, pak si zopakovala autopatický preparát a další den  to bylo v pořádku. Vzpomněla si, že tím opakovaně trpívala v minulosti.

Řekla také, že se celkově cítí výrazně lépe, než před autopatií. To vždy hodně znamená, protože životní pocit je základním kritériem léčby. Podle toho jak se cítíme, vnímáme i okolní svět, který nám na základě vnitřního stavu připadá ošklivý nebo hezký. Doporučil jsem 3 litry dech var jednou za čtrnáct dní, nebo případně podle pocitů i častěji, a za měsíc zvýšit na 4,5 litru. 

Za další dva měsíce se mi při kontrole svěřila, že měla čtrnáctidenní období, v němž se víc potila a musela víc odpočívat. Také měla pár dní výtok, kašel a rýmu. Říkáme tomu čistící reakce, toxiny jsou intenzivněji vypuzovány z těla. Celkově se ale cítila v pohodě. Koleno už bylo v pořádku, ale prsty dál bolely. Doporučení: Dech s varem 4,5 l jednou za 14 dní.

 Kontrola po dalších třech měsících: Klouby na rukách stále pobolívaly, ale zlepšily se, a to navzdory tomu, že právě probíhala zima, kdy se jindy pravidelně zhoršovaly. Koleno bylo v pořádku. Navíc si všimla, že se jí zlepšila cukrovka, kterou měla 9 let a na níž celou tu dobu brala léky. Před autopatií mívala ranní hodnoty i přes 6 a víc, nyní se pohybovaly v rozsahu 3,6 až 4,6 – zcela v normě. Řekla, že ráno bývá někdy zahleněná, vezme si větrový bonbon a je to v pořádku. Jinak ji nic netrápilo, cítila se dobře. Usínání před úplňkem se změnilo – dřív nespávala celou noc, v době návštěvy byl ale úplněk a spala bezvadně. Doporučení: Pokračovat DV (dech s varem) 4,5 l, jednou za 14 dní nebo podle pocitů častěji, v případě ubývání účinku jít na 6 l.

Kontrola po čtyřech měsících: Pominul suchý průduškový kašel, který poránu mívala, klouby na prstech ani koleno nebolí, žádný kloub nebolí. Cukr v krvi bývá do 5,7, stále jen v normě. I před úplňkem spí výborně a nechodí v noci močit. Řekla, že dochází dvakrát do roka na dentální hygienu, má odhalené krčky. Tam jí „zrasovali“ dáseň a dostala do ní zánět, tak zvýšila  na 6 l DV a dvakrát po týdnu vzala. Zánět rychle zmizel. Doporučení: DV  6 l jednou za 3 týdny, nebo častěji při jakémkoliv problému. I když dosáhla, po mnoha desetiletích  různých potíží, ničím nerušeného zdraví, bylo vhodné ještě s autopatií pokračovat, ale méně často,  a to pro prevenci  případného zdravotního propadu. Autopatie není jen k získání, ale i k udržování zdraví.

Kontrola za dalších 5 měsíců: Hlásí, že je zdravá. Jeden den měla pálení v krku, hned si udělala autopatický preparát a druhý den to bylo v pořádku. Má mnohem víc radosti ze života. Její manžel se diví, že se pořád směje.  „Je to skvělé,“ pochvaluje si, nyní o rok starší, jednašedesátiletá paní.

Zdravými se můžeme stát i po šedesátce.


Kurzy

kurz Další kurzy

Svědectví

Autopatie již pomohla mnoha lidem. Podívejte se, nebo si přečtěte svědectví od konkrétních osob.

mapa poradců

Mapa poradců

Najděte nejbližšího poradce autopatie ve vašem okolí.

Najít poradce