Bylinky a autopatie

11.3.2015 | Tamara Krejcarová | tamara_273@volny.cz

Vzhledem k tomu, že jsem od pana magistra Čehovského slyšela vyprávět o AP rostlin, rozhodla jsem se k činu v okamžiku, kdy jsem potřebovala ošetřit od škůdců bylinky na balkoně, určené k domácímu zpracování.

Několik různých bylin – mátu, lichořeřišnici, lebedu a další – napadl červík, který mezi horní a dolní vrstvou listu vyžíral všechno co bylo zelené a zůstávala po něm jen prázdná „vyžraná“ chodbička mezi vlákny.  Zjevně se jednalo o jeden druh škůdce na různých rostlinách.

Vyseparovala jsem jehlou a nůžtičkami na nehty 1 jedince (velikost na délku byla asi 0,5 milimetru) a vhodila ho do připravené čisté skleněné lékovky. Nalila jsem na něj trochu vody z koupené pet lahve – voda bez bublinek – a uvedla do varu, vařila jsem zhruba 10 vteřin.

Vzniklý roztok, tak jak byl,  jsem nalila zpět do 1,5 litrové pet lahve a protřepala.
Následně jsem místo víčka přidělala kropítko a všechny postižené rostliny jsem celý další týden několikrát pokropila – vždy při pravidelném zalévání – dokud voda nedošla.

Parazit už se na žádných nových listech neobjevil, nebyl aktivní už ani na listech poškozených.

Zajímavé bylo  během léta sledovat, že se ošetřeným rostlinám vyhýbaly i mšice, a když jsem koupila bylinky v květníku v obchodě a postavila je v těsném dotyku s ošetřenými rostlinami, nové rostliny byly napadeny škůdci, ale přes přímý kontakt listů se žádný neodvážil na ošetřené rostliny až do podzimu.

Bylinky jsem mohla bez problémů zpracovat dle domácí potřeby, do jídla, na čaje i do kosmetiky.


Kurzy

kurz Další kurzy

Svědectví

Autopatie již pomohla mnoha lidem. Podívejte se, nebo si přečtěte svědectví od konkrétních osob.

mapa poradců

Mapa poradců

Najděte nejbližšího poradce autopatie ve vašem okolí.

Najít poradce