Jak využít tuto dobu k pozitivní změně: Případ chronického zánětu

20.5.2021 | Jiří Čehovský | jiri.cehovsky@alternativa.cz

V létě 2020 mě navštívil vysoký mladý muž atletické postavy. Na první pohled bylo zřejmé, že  je  sportovec a že pravidelně cvičí. Velmi dbá o svou kondici, koupe se například v zimě v rybníku po vzoru Wima Hofa. Nicméně navzdory  zdravému zevnějšku je uvnitř vážný problém. Trpí chronickým zánětem střev, ulcerosní kolitidou, což znamená, že má  6x denně průjem, stolice je nezformovaná a bývá s krví. Obtěžuje ho to už 16 let. Nebere nyní léky, které dlouhodobě užíval na doporučení lékaře ještě před třemi lety. Tehdy se dověděl o autopatii a začal ji samostatně používat. Opatřil si autopatickou lahvičku a začal si dělat autopatický preparát každý den, podle návodu na slinu s varem (SV), a to zpočátku jen z jednoho litru vody, později se dostal postupným navyšováním na 4,5 l, obden. Říká, že hned po prvním podání mu zmizela krev ze stolice, přičemž dál bral  prášky , které užíval  i  léta před tím. Za měsíc svépomocné léčby autopatií už neměl žádný patologický příznak a stolice byla zformovaná a jen  jednou denně. Po dalším měsíci autopatie ji přestal připravovat a  vyléčení trvalo celý další rok. To už nebral žádné léky, a lékař mu zrušil pravidelné návštěvy ambulance, „když mu nic není“.  Nicméně na  vysvětlení, po čem  potíže  přestaly,  lékař reagoval smíchem, že prý „to není možné.“

Za rok se však problém  začal postupně vracet,  bral  pak 1 l z dechu s varem a postupně zvyšoval na 4,5 l – bez účinku.

Poté bral konvenční lék,  a při tom se stolice na čas zlepšila, ale problém se dál projevoval  po silné námaze, zejména po posilování.

Potom vysadil chemii a začal brát čínské byliny, a ty to o dvě třetiny zlepšovaly, takže místo 6x šel denně 2x. Pak je také vysadil.

Později se vrátil ke SV, 3 l ob den, 3x, pak 3x 4,5 l ob den, pak 3x 6 l obden, a 3x 7,5 l, naposledy také ten den, kdy mě prvně navštívil.

Je dost výbušný, říká, a chtěl by to změnit, zároveň je dost citlivý. Někdy je  lítostivý, například při sledování televize. V den návštěvy se cítil velmi dobře, nicméně včera i předevčírem bylo víc krve ve stolici. Před touto kůrou býval  jazyk silně  potažený, s výraznými bílými skvrnami. Během  podávání autopatie se to však upravilo, nyní je potažen jen mírně. Stolice je 6x denně.

Usoudil jsem, že účinnost autopatie je nyní, ve srovnání s účinky před třemi lety, nízká proto, že nízké potence ztratily vliv a že potřebuje vyšší ředění, odpovídající jeho současné vitalitě.

Doporučil jsem SV 12 l.  Mají studnu , a tak nechá neupravenou vodu z ní protékat aut. lahvičkou po dobu 6 minut, 1x týdně, nebo častěji podle pocitů.

Za 3 týdny následovala kontrola:

Nejdřív udělal AP 12 l  slina s varem ve staré lahvičce, kterou už používal dřív, a změnu nepozoroval. Za týden, po další přípravě, ale v nové lahvičce, to však  zabralo a od té doby nemá potíže. Stolice je zformovaná,  jednou až 2x denně, krev tam není. Interval podávání jednou týdně dál dodržuje. Někdy má plynatost, záleží na jídle, objevuje se to po škrobových jídlech.  Jazyk bývá potažený, ale méně než dříve, kdy byl potažen silně a odlupovalo se to. Je zřejmé, že kvasinky to ještě nevzdaly. Cvičí nyní naplno a zhoršení střev druhý den poté už nemívá. Spontánně říká, že se cítí dobře. Už nepociťuje výbušnost ani lítostivost. Zlepšilo se pálení žáhy po jídle, kterým dřív dost trpěl. Plynatost  zcela ustoupila po dávce, po níž zmizely i problémy se stolicí, ale nyní se začíná vracet. Je tedy v podstatě zdráv, navýšení množství vody se osvědčilo. Mírné zvýšení plynatosti v poslední době ale může svědčit o tom, že se ředění 12 litrů začíná vyčerpávat a je třeba znovu zvýšit. Doporučení: 15 l SV jednou týdně  a případně zvýšit na 18 l jednou za 14 dní, pokud by se vyčerpala předchozí  dávka.

Za  13 dní mi napsal  mírně znepokojen, že po navýšení na 15 l byl poněkud podrážděný a jazyk se mu zdál víc potažený a ve stolici bylo malé množství hlenu se stopou krve, což už dlouho neměl. Takže si udělal opět preparát z těch 12 l, co se předtím  tak osvědčoval. Souhlasil jsem, ať tak pokračuje jednou za 14 dní, doba k navýšení množství vody asi ještě nebyla zralá.

Setkali jsme se po dalších dvou měsících:

Zformovaná stolice je jednou  až dvakrát denně, krev v ní není. Bílý povlak na  jazyku zmizel, ale když bylo lahvičce 3 měsíce od jejího prvního použití, tak se začal objevovat, takže před týdnem lahvičku vyměnil . Potah je tam dál. Bulka pod pravým kolenem, kterou měl 3 roky, zmizela brzy po začátku podávání 12 l SV. Pálení žáhy už  nemívá. Po posledním zhotovení AP se cítil plný energie  tři dny, ale pak to upadalo –  dřív to vydrželo celých 14 dní do dalšího podání. Kratší doba účinku  ukazuje na potřebu zvýšit nyní ředění. Doporučení: SV  15 l  2x zopakovat po týdnu, a pak jednou za 14 dní

Po jednom měsíci mi napsal, že po prvním navýšení  na 15 l se druhý den necítil moc dobře, jakoby na něj lehce něco lezlo, stolice byla 2x denně, ale nejen pevná, nýbrž v jednom případě  i kašovitá. Opět se na pár dní objevily fleky na jazyku. Ale byla to léčivá krize, protože další dny se to upravilo do stavu bez potíží. U levého  oka  měl  dvě pigmentové skvrny,  které  postupně mizí.

Odpověděl jsem: Pokračoval bych s 15 l 1x za 14 dní do našeho plánovaného setkání.

Kontrola za necelé 2 měsíce:

Střevní potíže nejsou žádné, stolice je pravidelná, jednou  až dvakrát denně, plynatost zřídka. 14 dní měl úplně normální jazyk, ale nyní je lehce potažený. Měl zvýšenou teplotu 3 dny, do 38 C,  a bolela hlava, a měl otok uzliny za pravým uchem a zčervenalo oko. V té době  cítil také jeden den mírnou bolest břicha , pak udělal 15 l SV, což provádí pravidelně jednou za 14 dní. Postoupil test a byl shledán pozitivním na kovid, měli to doma všichni, ale on se z toho dostal nejrychleji, ostatní kašlali dlouho, nebo měli 10 dní horečky, on však již byl dál v pořádku. Byl v povinné karanténě. Drobná chyba v tomto období asi byla, že si neudělal preparát hned, jakmile se objevila zvýšená teplota a bolest hlavy, ale ještě čekal do dalšího pravidelného podání.  Zajímavá zkušenost: Má doma psa, a když si jednou dělal autopatii, po plivnutí objevil chlup psa na rtech , druhý den žádný efekt. Vzal novou lahvičku a efekt se dostavil. Pozor na znečištění preparátu! Doporučil jsem 15 l SV jednou za 14 dní, při ubývání činku zvýšit o tři litry

Kontrola po 2 měsících:

Před pěti dny si dal prvně 18 l SV. Následovalo mírné zhoršení, 2. den unaven, další den zácpa, únava ještě přetrvávala třetí den. Drobná léčivá krize. Dál to bylo dobré. Říká: „Cítím se fakt dobře.“  Pigmentová skvrna vedle levého oka, co měl dlouhá léta, začala po 15 l mizet a nyní již tam není. Pálení v krku, které se sem tam objevovalo po jídle,  už nebývá. Pokračovat jednou za 14 dní, 18 l SV

Za měsíc následoval mail, v němž se ptá, zda bylo navýšení na 18 l správné. Že nyní pociťuje mírnou únavu a někdy opět cítí po jídle mírné pálení v krku, trvající třeba deset minut. Usoudil jsem, že je vhodné nyní navyšovat množství vody rychleji, aby odpovídalo stále se zvyšující vitalitě. Rada: Zvyšte na 10 min. průtoku (20 l)  SV a berte to jednou za 3 týdny nebo dříve při dřívějším ubývání účinku, nebo naopak později, pokud by účinek přetrvával déle než 3 týdny.

Kontrola telefonicky za jeden a půl měsíce poté:

Je to v pohodě, říká úvodem. Zvýšil na 20 l a nyní bude mít za dva dny další dávku. Nemá potíže, jen občas mírné pálení v krku někdy po jídle, míval to už, než za mnou přišel. Bral jednou týdně. Jazyk už nebývá potažen,  ani když jí škrobová jídla, která dřív raději nejedl, neboť způsobovala prudký nárůst kvasinek. Po 20 l se cítil  dobře hned po prvním podání. Cvičí naplno, staví dům a žije se mu dobře. Doporučení: Pokračovat stejně.

Z toho plyne několikeré poučení, a to jak pro lidi trpící chronickými záněty, tak pro poradce. Například, že mailová nebo telefonní konzultace je zcela rovnocenná osobní konzultaci a není nutné stále někam dojíždět. A také, že vnější omezení mohou člověka přivést k tomu, aby se víc věnoval sám sobě a zbavil se svých vnitřních omezení, která dřív snášel třeba i po mnoho let.

 

 

 


Kurzy

kurz Další kurzy

Svědectví

Autopatie již pomohla mnoha lidem. Podívejte se, nebo si přečtěte svědectví od konkrétních osob.

mapa poradců

Mapa poradců

Najděte nejbližšího poradce autopatie ve vašem okolí.

Najít poradce