Léčba akutní infekce u dětí

26.3.2021 | Ing. Alena Mokrá | mokra.alena@gmail.com

Tento příspěvek byl přednesen 30.ledna na online konferenci Autopatie 2021

Dobrý den přeji, vážení posluchači. Nejdříve chci poděkovat panu magistru Čehovskému za pozvání k této konferenci. Jsem ráda, že se mohu zúčastnit i svým příspěvkem.

Můj letošní referát nebude dlouhý. Od roku 2019, kdy jsem vystupovala na konferenci v Praze se samoléčbou tinitu a s použitím autopatie po očkování u vnoučat, při nachlazení, při úrazech a také při alergii dcery, se mnoho zásadního nezměnilo.

Nadále používáme v rodině autopatii na akutní potíže, na zvládání očkování i na zklidnění psychiky. Někdy je autopatie jako hlavní léčba a někdy jako součást alternativních postupů, kdy používáme současně i bylinky nebo urinoterapii.

Novější a překvapivou zkušenost s autopatií jsme s dcerou získaly vloni v létě při léčbě akutního střevního onemocnění jejích dětí, které u nich propuklo současně.

Uvedu jen, že děti byly v létě 2020 ve věku – chlapec 4,5 roku a děvče 2,5 roku.

Přijela jsem jedno červencové pondělí k dceři na pár dní na návštěvu a již v autě jsem se dověděla, že vnouček ráno zvracel. Po celý den byly ale obě děti činorodé, veselé a v pohodě. Vše začalo v pondělí v podvečer.

Pondělí (1. den): Chlapci začala kolem 17 hodiny růst teplota. Bolela ho hlava, stával se malátný. Dostal od dcery na bolest hlavy Nurofen a daly jsme obě děti spát. Vnouček však neusínal a bolelo ho bříško.

Ve 21 hodin měl již horečku 39,4°C, průjem a zvracel. Dostal studený zábal na nožičky, avšak horečku se nám výrazně srazit nepodařilo. A navíc se v noci s potížemi přidala i vnučka. Opět vysoká horečka nad 39°C, zvracení, bolest bříška, průjem až vodový, a tak to šlo až do rána na střídačku u obou dětí. Po podání tekutin většinou přišlo silné a okamžité zvracení. Zvažovaly jsme i pohotovost. Doposud jsme netušily, co se děje, zda něco nesnědly nebo čím se mohly obě nakazit.

 Úterý (2. den): Až nad ránem se nám podařilo udělat postupně oběma dětem autopatii – slina dech var 3 l (SDV).

V průběhu dalších tří hodin se jejich stav výrazně upravil. Děti se trochu prospaly, zvracení ustalo a teplota oběma klesla jen na zvýšenou.

Vnučka byla dokonce kolem poledne již úplně bez teplot. Průjem však zůstal. Pro jistotu a vyřešení příčiny jsme děti odvezly k obvodní lékařce, kde jim byly odebrány stěry z konečníku a poslány do laboratoře.

Já měla obavy, že se jedná o salmonelu, ale nikdo jiný v rodině potíže neměl. Jídlo jsme s dcerou vyloučily, děti nejedly nic, co by mohlo takové rekce vyvolat.

Jediné vysvětlení v tu chvíli dávala nedávná koupel v přírodní nádrži, kde se oběma dětem při hrách podařilo loknout si vody.

Středa (3.den): Děti se začaly rychle zotavovat a byly už téměř v pořádku.

Čtvrtek (4.den): Zdravotní stav dětí byl už bez známek nemoci, jen stolice byla zatím řidší.

Pátek (5.den): Ráno kontakt s lékařkou, výsledky testů z laboratoře, u obou děti byla zjištěna přítomnost kampylobakterie, která vyvolává akutní průjmové onemocnění.

Pokyny od lékařky: Po dobu trvání příznaků nemoci je nutná izolace, zvýšený pitný režim pro zamezení dehydratace a ztráty minerálů a přísná dieta. Kontrolní stěry za 4 týdny. V případě přetrvání pozitivního nálezu nemohou děti do kolektivu a je třeba dále dbát zvýšených hygienických opatření.

Následně volali i z hygienické stanice a pátrali po příčině nákazy, která jim byla nahlášena z laboratoře. Z jídla se nákaza nepotvrdila, takže v ůvahu připadala jenom voda v přírodní nádrži. Dle informace z hygienícké stanice trvá obvykle léčba a po ní následně i pozitivita (ve stěrech) 4-6 týdnů.

Hned po sdělení infromace, že se jedná o tuto nákazu, začala dcera opětovně s autopatií.

Vrátila se u obou dětí na 1,5 l SDV, i když byly děti již dle projevů zdravé. A dále s autopatií pokračovala denně.

Sobota (6.den) – SDV 1,5 l.

Neděle (7.den) –  SDV 3 l.

  1. den – SDV 3 l.
  2. den – SDV 3 l.
  3. den – přestávka s autopatií.
  4. den SDV 4,5 l. Konec podávání autopatického preparátu.

Dcera si vyžádala mimořádně kontrolní stěry, které byly k našemu překvapení už negativní.

Nevěřily jsme tehdy vlastním očím, děti měly negativní stěry za patnáct dní od sdělení a určení původce nákazy. A to jen díky autopatii.

Shrnutí: První dávka autopatie (SDV 3 l), která byla podaná hned v úterý, tedy 2. den po objevení se příznaků nemoci, snížila u obou horečku a zastavila zvracení. Nezastavila však úplně průjem, ten se upravil postupně samovolně do dvou dnů. Celkově toto první podání autopatie přispělo k rychlému zotavení a vymizení téměř všech příznaků.

Další dávky autopatie (viz výše) byly nasazeny až po výsledcích z laboratoře, cíleně po zjištění kampylobakteriózy. V té době byly děti již bez teplot a kromě řidší stolice vypadaly zdravě a i se tak cítily.

S použitím autopatie byl u obou dětí návrat do plného zdraví velmi rychlý, což dokládají i konečné výsledky z laboratoře, ve srovnání s předpokládanou dobou rekonvalescence 4 až 6 týdnů.

 


Kurzy

kurz Další kurzy

Svědectví

Autopatie již pomohla mnoha lidem. Podívejte se, nebo si přečtěte svědectví od konkrétních osob.

mapa poradců

Mapa poradců

Najděte nejbližšího poradce autopatie ve vašem okolí.

Najít poradce