Případy chronických ekzémů

29.11.2008 | Jiří Čehovský | jiri.cehovsky@alternativa.cz

Třicetiletá štíhlá dáma se zarudlou tváří, absolventka dvou vysokých škol a vášnivá lyžařka, mi vyprávěla tento příběh: atopický ekzém má odmalička, již od jednoho roku. Právě v té době byl nejurputnější. Celý život jej léčí kortikoidy, mastmi i pilulkami. Ekzém je na celém těle i na obličeji, červený, rudé skrvny, suchá kůže, loupe se, svědí, někdy jej rozškrábe do krve. Od podzimu do jara bývá horší, velmi suchý. Vždy je zhoršen při stresu a nervozitě.

Od jednoho roku trpí také alergií – byla zjištěna při testech na seno, roztoče, prach a pyl. Projevuje se, vedle ekzému, jako senná rýma v pylové sezóně.

Jedenkrát týdně ji silně bolívá hlava, musí si vzít prášek proti bolesti. Je velmi zimomřivá, i když na ni špatně působí i vytopená místnost.

Za měsíc a půl oznámila: Brzy po návštěvě u mě si vyrobila autopatický preparát z vlastní moči a užila jej jednorázově. Hned druhý den se ekzém zhoršil, více zarudl a více svědil, měla pocit jako při chřipce. Měla i rýmu. Léčivou mast hned od začátku vyměnila z vlastního rozhodnutí za mastný krém bez léčivých účinků. Brala dále pilulky. Ekzém přetrvává zhruba v původní podobě (jako když používala léčivé masti), ale zato se významně zlepšila hlava! Nemusí již brát prášek proti bolesti každý týden – nevzala jej od podání preparátu ani jednou. Za ten měsíc a půl bolela hlava jen jednou, a to mírně.

Sedm měsíců od podání preparátu: Na obličeji již ekzém není zhruba tři měsíce. Každý si dovede představit, jaká je to kosmetická změna pro mladou ženu! Také na krku a na hrudi již skoro úplně zmizel. Přetrvává jen na loktech a kolenách. V těchto místech se prý objevil v prvním roce jejího života. Palčivé pocity zmizely s ekzémem. Vůbec ji nebolívá hlava. Také neměla v této pylové sezóně žádnou alergii! Je velmi šťastná a spokojená.

Při obnově správné funkce jemnohmotného kreativního principu ustupovaly poruchy zdraví z centra ven: nejdříve ustoupily bolesti hlavy, pak senná rýma, nakonec ekzém.

Napadá mě otázka: Byla to léčba bolestí hlavy, ekzému a senné rýmy? Odpověď je zřejmá: Nikoliv. Byla to léčba spirituálního jemnohmotného principu té dámy. Ten ovládá v člověku vše. Má také zcela zásadní vliv na to, jak se člověk znovu narodí, až jednou přece jen zemře, doufejme že při plném zdraví v devadesáti letech. Domnívám se, že karma této ženy, její myšlenky a činy v tomto či v předchozích životech, byla nadprůměrně dobrá. Jen tak je možné si vysvětlit, že potíže trvající celých třicet let, téměř od narození, mohly ustoupit tak rychle, během pouhého půl roku po jediném podání preparátu.

Desetiměsíční holčička má ekzém po obličeji a celém těle s výjimkou zad. Ve druhém měsíci to začalo na obočí, pak na obličeji, pak se vyrážka rozšířila na břicho a končetiny. Kůže je typicky zarudlá, na některých místech je suchá a praská, na jiných vyrážka mokvá. Ekzém silně svědí, holčička se hodně škrábe, i ve spánku, a tím ekzém zhoršuje.V noci nespí a křičí. Zlepšuje se venku v chladu, zhorší ji koupání. Je lekavá na zvuky, když někdo zakašle nebo venku štěká pes, pláče. Chce se pořád chovat. Nesnese samotu, nemůže spát sama v místnosti. V podpaží se dělají zapáchající bílé žmolky. Je poněkud zpožděná ve vývoji, říká matka, v deseti měsících ještě neleze. Doporučil jsem homeopatický lék.

Dva měsíce po podání matka referuje, že ekzém je nyní o dost zlepšený. V noci už dítě nepláče. Nedělají se zapáchající žmolky v podpaží. Už chodí, pohybově je mnohem lepší.

Za další měsíc matka říká: „Má to krásný.“ Vyrážka skoro není vidět, neškrabe se už na obličeji, jen na rukách a nohách. Přechází i bez podpory.

Za měsíc se ekzém opět zhoršil. Byl opakován homeopatický lék ve stejné potenci jako původně a za dva měsíce i v potenci vyšší. Ekzém opět ustupoval, ale pomaleji než dříve. Pět měsíců po podání léku zůstává v ohybu loktů a kolen. V noci se stále škrábe. Podán autopatický preparát v potenci C160. Za pět dní se všude vysypaly pupínky (zhoršení) a pak během týdne odešly, ekzém zůstal dál jen pod koleny. Občas se škrábala na místech, kde ekzém už nebyl.

Kontrola po dalším půl roce: Ekzém není žádný. Neškrábe se. Dobře mluví i prospívá, samota v místnosti už jí nevadí.

Jiný případ: Opět desetiměsíční holčička, ekzém od třetího měsíce. Strašně se škrabala, měla úplně rozedřené tváře, přestože byla ošetřována různými léky. Poslední dva měsíce se ekzém poněkud zlepšil, zato ale přesně v té době začaly záněty průdušek. Stále kašle a odkašlává, je zahleněná, v noci se tím budí. Matka je astmatička, má strach, protože měla kdysi stejný vývoj: ekzém, pak chronický zánět průdušek – pak astma. Občas u holčičky kašel přejde, za týden se zase vrátí. K tomu nemluvně velmi často zvrací a trpí tím delší dobu.

Maminka dítěti podala autopatický preparát (slinu) o potenci C200.

Kontrola po měsíci od podání: Kašel je výrazně zlepšen a přestala úplně blinkat. Ekzém (periferní problém) je zatím nezměněn.

Kontrola po dalších čtyřech měsících: Dítě je v pořádku, nemá ekzém, neblinká a nekašle.

Další případ: Atopický ekzém postihl děvčátko hned po příjezdu z porodnice. Do týdne jím bylo pokryté celé tělo. Intenzivní konvenční léčba byla bezvýsledná. Ve čtvrtém měsíci ji přivezli do mé poradny. Škrábe se do krve, přes noc musí mít zašité rukávy, aby se nerozškrábala. Silně to svědí a dítě pláče celý den. Doporučil jsem homeopatický lék, který se však u kojenců hledá obtížně, protože nemají dostatečně vyvinuté osobnostní rysy, které by vedly k přesnějšímu předepsání. Je nutné vyzkoušet různé léky.

Kontrola po měsíci: Nic se nezlepšilo, a navíc dítě přestalo v noci spát. Prokřičí celou noc – chraptí a sípe a škrabe se.

Kontrola po dvou měsících: Dítě stále velmi špatně spí, někdy v noci vůbec ne, ekzém kolísá od velmi špatných poloh k jakýmsi neuspokojivě lepším. V noci se škrábe. Doporučen autopatický preparát C40.

Kontrola po třech měsících: Druhý den po podání se ekzém opticky ještě zhoršil. Byla však o poznání veselejší. Další noc spala výrazně lépe. Za týden po podání již prospala celou noc, což se dosud nestalo. Maminka říká, že spala v posledních měsících jen půl hodiny ve dne a půl hodiny v noci, jinak křičela. Za tři týdny po podání preparátu se výrazně zlepšil i ekzém. Je veselá a čilá.

Kontrola po pěti měsících: Na obličeji žádnou vyrážku nemá, trochu za krkem. Další výskyt vyrážky je jen na koncích rukou a nohou. V noci spí, vzbudí se na pití a zase usne. Autopatický preparát C120.

Kontrola po šesti měsících: Po podání preparátu byla protivná, druhý den se ekzém vrátil zpět na obličej. Další den zase zmizel. Přetrvává jen na nohách. Prodělala silnou rýmu.

Kontrola po devíti měsících: Obličej i tělo čisté. Občas se na chvíli někde objevilo jen mírně zarudlé místo. Spí normálně.

Ještě jeden případ ekzému: Holčička sedm let, živá a komunikativní. Ekzém v podkolení a jamkách loktů, za krkem, svědí to. Když ji někdo pohladí, hned se začne škrabat. Má to od šestého týdne života. Rodiče používají jen léčbu bylinkami a akupresurou. Dost to pomáhalo, v poslední době již ne. Je hodná a velmi soucitná, přehnaně lítostivá. Často pláče. Zjistili jí mnoho alergií, dusila se po makovém koláči, po čokoládě se osypala. Žije na venkově. Má alergii na psa a na koně. Poté co pohladila psa, se objevila vyrážka a otok obličeje. Zvířata má velmi ráda. Autopatický preparát C150.

Kontrola po měsíci: Po podání mírně zarudl obličej, což vydrželo do večera. Za čtyři dny se na dva dny zhoršil ekzém na nohách. Pak se ještě objevily nějaké skvrny, ale po měsíci je ekzém výrazně zlepšen. Pláče mnohem méně než dříve, všiml si pozorný tatínek.

Kontrola za čtyři měsíce: Až donedávna, přes léto, byla úplně bez potíží. Léto bylo jinak vždy období, kdy se zhoršovala. Na psa nemá žádnou reakci. Nyní se objevil náznak ekzému v ohbí loktů. Doporučení: čekat. Mírný návrat ekzému v ohbí loktů při přetrvávajícím zlepšení psychiky i alergie jsem považoval za manifestaci šest let starého symptomu ve směru léčby podle Heringova zákona zevnitř ven. Čili – když se vnitřní věci zlepšily, povrch se ještě může trochu zhoršit, než je organismus zcela vyléčen.

Kontrola po šesti měsících: Nekonala se. Matka jen telefonuje, že na sjednanou kontrolu nepřijedou, protože dcera je bez potíží.

Poznámka: U všech zde uvedených případů byla k přípravě potencovaného autopatického preparátu použita Lahvička harmonie.


Kurzy

kurz Další kurzy

Svědectví

Autopatie již pomohla mnoha lidem. Podívejte se, nebo si přečtěte svědectví od konkrétních osob.

mapa poradců

Mapa poradců

Najděte nejbližšího poradce autopatie ve vašem okolí.

Najít poradce