Získaný imunodeficit u mladé dívky

5.9.2019 | MUDr. Martina Kormundová | martina.kormundova@gmail.com

Dívka 14 let, jedináček, matka sledovaná pro starší věk rodičky, porod spontánně záhlavím, fototerapie 4 dny pro icterus neonatorum. Časté KHCD (katar horních cest dýchacích) a otitis media (zánět středního ucha).

Pochází z problematického manželství, rodiče se ve 2 letech věku dívenky rozvedli, zpočátku spory o dítě, neuspokojivý vztah s otcem, který má novou rodinu.

V prvním měsíci života prodělala bronchopneumonii, v 5 měsících opět hospitalizace pro těžký zápal plic. V té době bylo zjištěno snížené svalové napětí – poté hospitalizace  v léčebně,  cvičení Vojtovou metodou pro snížený svalový tonus, opožděná motorika, později si sedla a lezla, první krůčky udělala ve 2 letech a 2 měsících života.

Stále se opakující KHCD a bolesti v krku s teplotami, opakovaná tonsilitis acuta (angína) a otitis media, časté opakování antibiotické léčby.

V 5. roce života prodělala EBV – infekční mononukleosu s nutností hospitalizace na infekční klinice s následnou imunodeficiencí, poprvé zachycena neutropenie – nižší počet bílých krvinek.

V předškolním věku časté nucení na močení, noční pomočování, ale bez prokázané příčiny infekčního agens, příčina psychosomatická.

Nástup do školy – dívenka nevydržela ve škole v kuse déle než týden pro recidivující respirační infekce, opakované užívání širokospektrálních antibiotik.

Přibližně v 8. roce věku zjištěna bílkovina v moči, dysurie a polakisurie, časté nucení na močení. Opakované ATB při léčbě urologických problémů. Následně i gynekologická léčba pro opakované výtoky – zjištěn streptokok, stafylokok a candida albicans. Opět opakovaná terapie antibiotiky a antimykotiky lokálně i systémově. Přetrvávající bolesti břicha a podbřišku, zvýšená plynatost, sklon k obstipaci, při ATB léčbě naopak řidší stolice. V 10. letech, po několikeré kombinaci antibiotik, pseudomembranosní syndrom se subileosním stavem. Zjištěn „syndrom děravého střeva“ neboli „leaky gut syndrome“, syndrom zvýšené propustnosti střev.

Poslední 3 roky opakující se časté KHCD,  hypertofie  patrových tonsil a adenoidní vegetace. Opakované streptokokové infekce, hnisavé afty a herpetické bolestivé opary na rtech.

Provedeno alergologické a imunologické vyšetření, alergie vyloučena, zjištěny vysoké titry protilátek proti EBV a CMV – jiná virologie nevyšetřena, zjištěna neutropenie – snížen počet neutrofilů,zvýšený počet lymfocytů B  a monocytů.

Na imunologii nasazena léčba Bronchovaxom a Ribomunyl, Luivac – bez valného klinického efektu.

Poslední 2 roky bolesti hlavy až migrenosního charakteru, časté bolesti v krku, subfebrilie až febrilie, ve školním kolektivu byla max. týden, než opět onemocněla.

Obvodní pediatrička si již s dívenkou nevěděla rady, v loňském  školním roce měla  obrovské absence ve škole, proto byla schválena domácí školní výuka a dívka jen docházela do školy na přezkoušení, sama dětská lékařka doporučila zkusit alternativní léčbu.

Objektivní nález v září 2017, první návštěva u mě: Štíhlá drobná dívenka, astenická, bledý kolorit kůže, zimomřivá. Inteligentní, dobře se učí, baví ji kreslení a cizí jazyky, moderní hudba. Stěžovala si na bolesti v krku, bolest hlavy v oblasti sinusů, celkovou únavu a nechutenství. Měla mírně zvětšené krční uzliny pod čelistí a podél kývačů, chladná opocená akra, kousala  si nehty od raného dětství, trpěla trichotyllománií – chorobné vytrhávání vlastních vlasů, dále  doznívající herpetická lése na horním rtu u pravého ústního koutku, popraskané bolestivé koutky úst, hrdlo – měla hypertrofické tonsily, bez eflorescencí, hrdlo mírně zarudlé, stále  posmrkávala. Bříško měla klidné, palp. citlivé v epigastriu a v podbřišku, zatím nemenstruovala.

Navržená terapie:
Vzhledem k tomu, že test z moči prokázal výrazný nedostatek vitaminu C, v první řadě jsme suplementovali avitaminosu C infusní nitrožilní aplikací vitaminu C  15 g 6x po týdnu spolu s Glutationem 1200 mg, komplexu vitaminů skupiny B a CDP cholinu – Citicolin 1 g – což je biogenní látka s neuroprotektivním účinkem. Dále p.o. vitamin D3.

Souběžně jsem doporučila aplikovat autopatii. Vzhledem k tomu, že dívka měla zprvu odpor k preparátu ze sliny , začaly jsme  s autopatií  1. týden DV (dech s varem) 3 l denně spolu s Pránou 5 ve druhé lahvičce 3 l obden, druhý týden 4 l DV obden,  a Pránu 5 obden 3 l. Po čtrnácti dnech došlo  ke zhoršení stavu: rýma, vykašlávala hleny, výtok… což jsem vnímala jako reverzní symptomy, léčivou krizi, protože dívka neměla teploty a markery zánětu byly laboratorně  velmi nízké oproti hodnotám, kdy bývala opravdu nemocná. A také se necítila tak schváceně, bohužel lékařka radši opět podala širokospektrá antibiotika. Na 10 dní byla autopatická léčba přerušena na žádost maminky a pokračovaly jsme po dokončení ATB léčby. Nyní už byla dívenka svolná i ke slině a aplikovala SDV (slina dech var) 6 l 2x týdně, střídavě s Pránou 5 4 l 2x týdně a další týden SDV 7 l 2x týdně a Prána 5 5 l 2x týdně. Postupně se výtok zlepšil, vykašlávané sputum se ze žlutavého změnilo v čiré až bělavé, zahojily se koutky úst, zlepšilo se trávení, nadýmání, zmenšily se uzliny.

Další měsíc byla maminka služebně 14 dní pryč a dívenka si dělala autopatii sama s přihlížením babičky a jak sama říkala, protože jí bylo lépe, trochu lajdačila, dělala si SDV 1-2x týdně a taktéž Prána 5 1-2x týdně.

Po cca 3 týdnech se vrátila z víkendu od otce citově velmi rozladěna, vyčítala matce, proč ji vůbec porodila. Doporučila jsem zkusit Pránu 1 a Pránu 2 po 6 l a pozorovat. Poměrně rychle se uklidnila a udávala, že se jí v hlavě jakoby zklidnilo vlnění, jakoby začala pravá a levá hemisféra mozku spolu lépe spolupracovat, jako kdyby se tam nějaké spoje propojily. Doporučila jsem opět zkusit Pránu 1 a 2 opět 6 l a pozorovat, vnímat, co jí připadá lepší. A po tuto dobu nedělat AP ze sliny ani dechu. Po 14 dnech mi matka sdělila, že dceři více vyhovuje Prána 2 a 14 dní dělala 2x týdně 8 l a 14 dní 2x týdně 10 l. Ke konci třetího měsíce jsem matce poradila, jak udělat střevní nosodu, dcera se přípravy odmítla účastnit, takže matka sama odebrala vzorek dceřiny stolice a v lahvičce po slině a dechu připravila s rouškou na ústech a v rukavicích dceři střevní nosodu z 15 l. Druhý den měla dívka několikrát řidší světlou stolici, ale břicho ji už nebolelo a celkově se necítila špatně, naopak.

Dívka na kontrole po třech měsících cítila nárust energie, několikrát večer hůř usínala. Měla větší chuť k jídlu, za 3 měsíce přibrala 2 kg.

Pokračovaly jsme  s autopatií další 3 měsíce se dvěma lahvičkami – v jedné SV a v druhé střídala Pránu 2 a Pránu 5. AP z DV po týdnu 8,10,12 a 14 l dělal 1-2x týdně, jak to cítila a jak se jí chtělo. Pránu 2 si připravovala 1x týdně 12 l a Pránu 1 z 15 l.

Kontrola za 6 měsíců:
Za uplynulého ½ roku byla „jen“ třikrát „nemocná“ a celkově za tu dobu chyběla celkem „jen“ 4 týdny , oproti tomu, že před léčbou AP nebyla schopná být ve škole vcelku víc jak týden. Krevní obraz se zlepšil, přetrvávala jen laboratorně lehká neutropenie, počet monocytů a lymfocytů byl v normě. Přibrala celkem za ½ roku 4 kg a na gynekologii na ultrazvuku se dozvěděla, že již jí zrají Grafovy folikuly a brzo začne menstruovat (bylo jí téměř 15 let).Pokračovaly jsme dál v autopatii – opět 2 lahvičky na Pránu a DV. AP z DV opakovala 1-2x týdně 16 l a  Prána 2 až 20 l, 1x za 14 dní si udělala Pránu 5 18 l. Nosodu ze stolice již odmítla dělat a takhle jí nastavený systém vyhovoval.

Kontrola za 9 měsíců:
Laboratorní testy se zcela normalizovaly, začala se věnovat mimoškolním aktivitám a úspěšně složila přijímačky na střední školu. 1x měsíčně měla příznaky virosy, které již nevyžadovaly ATB léčbu, k autopatii si přidala lipozomální vitamin C a začala se zajímat o makrobiotické zásady stravy, maminka ji v tomto směru podporovala. Zcela přestala jíst bílý cukr, mouku, sladké mléko, brambory a lilkovité rostliny. Našla si kamaráda. K 15. narozeninám dostala vymodlené štěně a s přítelem chodili na cvičiště. Maminka si udělala všechny tři kursy autopatie a nyní občas zavolá, když se chce poradit jak dál s AP.

Tento případ byl přednesen na konferenci Autopatie 2019


Kurzy

kurz Další kurzy

Svědectví

Autopatie již pomohla mnoha lidem. Podívejte se, nebo si přečtěte svědectví od konkrétních osob.

mapa poradců

Mapa poradců

Najděte nejbližšího poradce autopatie ve vašem okolí.

Najít poradce