Mnohačetné podkožní nádory u psa

10.8.2022 | Tomáš Volfschutz | volfschutz@gmail.com

12 letá fena Beaucerona. Primární potíží jsou četné podkožní nádory. Doposud byly řešeny chirurgicky, takže je známo, že nejde o tukové bulky ani o cysty, ale o novotvary, pravděpodobně nezhoubné. Histologie ovšem provedena nebyla pro její vysokou cenu a minimální terapeutickou užitečnost.

Fena je typický důchodcovský pes – je extrémně obézní. Díky obezitě má problémy se srdcem a proto veterinář další operace odmítl, protože podle něj by už nemusela přežít narkózu. Na začátku léčby má tři obrovské boule velikosti řekněme zaťaté pěsti – jednu vepředu na krku, druhou na zádech za zátylkem a třetí menší na zadní noze. Boule jsou tuhé, ale nebolestivé. Kromě nich má pod kůží mnoho menších bulek. Celkově je skleslá, apatická, unavená, má problémy vstát z lehu. Prý někdy už ani žrát nechce!

Začali jsme s autopatií z vařené sliny, 5 litrů denně (2,5 minuty pod filtrem) a postupně jsme zvedali až na současných 5 minut pod filtrem (10 litrů) denně. Brzo po začátku léčby bylo patrné mírné zlepšení energie a zlepšení kvality srsti. Asi po 2 měsících se boule na krku otevřela a začala vymokvávat ven. Což poté trvalo dlouhé týdny. Následně se to samé stalo s boulí na zádech. Zajímavé také bylo, jak se ta boule na krku následně dohojila – prý jak byla obrovská, tak byla na tom krku i vytahaná kůže. A ta vytahaná volná kůže vytvořila něco jako kapsu, která visela z krku dolů. A ta kapsa následně odumřela, uschla a odpadla, takže po té veliké bouli na krku nezbyla ani jizva ani vytahaná kůže.

Nyní po více jak půl roce léčby je fenka úplně jiný pes. V podstatě všechny boule zmizely, fenka viditelně zhubla, je daleko vitálnější, živější, zajímá se o dění kolem sebe, zdaleka se tolik nezadýchává. Jediné co ještě přetrvává je veliká vystouplá boule na zadní noze, ta se zřejmě teprve bude řešit – sám jsem zvědavý, jak to proběhne.

Tento případ popisuji především proto, abych zdůraznil to, co u léčby zvířat autopatií pozoruji poměrně často. Totiž že po začátku léčby nastane mírné zlepšení, obvykle celkové energie … a pak se dlouhou dobu zdánlivě nic neděje (v popisovaném případě ty byly dobře 2 měsíce). Což vede k rozčarování majitele a chybnému opuštění léčby nebo její změně. Je prostě potřeba se obrnit trpělivostí a vydržet. Léčba probíhá a probíhá správně, ale u zvířat zkrátka jenom máme velmi omezené možnosti, co sledovat, proto se nám to jeví, jako že se nic neděje.


Kurzy

kurz Další kurzy

Svědectví

Autopatie již pomohla mnoha lidem. Podívejte se, nebo si přečtěte svědectví od konkrétních osob.

mapa poradců

Mapa poradců

Najděte nejbližšího poradce autopatie ve vašem okolí.

Najít poradce