Pokud chceš mít zdravého psa…

27.6.2023 | Tomáš Volfschutz | volfschutz@gmail.com

Krátce poté, co jsem si přivezl svého současného psa, černou německou dogu, bylo zřejmé, že jej nečeká ani dlouhý ani příjemný a zdravý život. Což pro mě byla nepřijatelná představa. A tak jsem se v první řadě rozhodl chodit s ním k veterináři jen v případě naprosté nezbytnosti – prostě podle hesla „pokud chceš mít doma zdravého psa, nechoď s ním k veterináři“ (pro lidi platí podobná poučka, ale to sem nepatří). V těchto dnech „oslavil“ devět let věku ve zdravotní kondici lepší, než byl jako malé štěně (průměrný věk dožití německých dog je v současnosti pod 6 let).

Hned od začátku jako štěně trpěl průjmy. Velmi častými, často krvavými. Nešlo ani o infekci ani o parazitózu, ale o autoimunitní zánět střev – něco jako Crohnova nemoc/ulcerózní kolitida, ale u psa. U takto obřího plemene je to katastrofa, protože díky zánětu ve střevě není schopen vstřebávat dostatek živin a projevují se poruchy růstu. V jeho případě se špatně vyvinuly kyčle. Takže už od mala bylo patrné, že ho kyčle bolí – kulhal a omezovalo ho to v některých pohybech (Sedni!).

Jako první léčba byla podána Pulsatilla (extrémně mazlivý, výrazně zhoršený teplem, výrazně zlepšený čerstvým vzduchem, extrémně málo pil). Pulsatilla jeho stav zlepšila dobře o 70%, ale nedotáhla to do konce. Bylo by potřeba předepsat znovu, ale už nebyly výrazné symptomy. Takže jsem otevřel drahocennou autopatickou lahvičku … a několik podání preparátu z vařené sliny případ dořešilo a já od té doby nevím, co to je průjem u psa.

Co se týče jeho kyčlí a jejich bolesti – aniž bych na tento problém nějak cílil, tak se tyto potíže postupně s podávanou autopatickou léčbou na různé drobnosti lepšily, až problémy postupně zmizely a poslední roky už mu evidentně nedělají žádné obtíže.

Jako štěněti se mu udělala v pravém oku Harderova žláza. Tam byla jediným možným řešením operace, při níž je ta vyhřezlá žlázka odstraněna. Ale v rozporu s ujišťováním veterináře na to oko následně ve věku 4 roků oslepl. Rohovka v oku postupně zahnědla až úplně zčernala.

Následně se mu na zadní noze vytvořil vřed. Nejprve byl zanícený a zahnisaný, takže jsem okamžitě začal s vařenou autopatií. Vřed se zklidnil, infekce zmizela a začal se pomaloučku hojit – ale Sherpa  si ho pořád vylízával a vykusoval, takže hojení trvalo dlouho. Nakonec se rána zahojila, ale na noze mu zůstala jizva z nové růžové kůže o průměru cca 5 cm.

V roce 2022 postupně oslepl i na levé, doposud zdravé oko. Vytvořil se v něm šedý zákal, který ho poměrně rychle připravil o zrak. Použil jsem na jeho léčbu experimentální metodu autopatie z ušního mazu. Následoval poměrně dramatický průběh léčby, ale po cca 2 měsících se zákal kompletně vyčistil a on zase vidí úplně normálně. A dokonce se do určité míry vyčistila i ta zakalená rohovka v pravém oku, takže opět částečně vidí i na toto dlouhá léta slepé oko.

Ale co bylo nejzajímavější při této léčbě – ten vřed, tak pracně zhojený předtím vařenou slinou, se najednou „probudil“, ta pracně vytvořená nová růžová kůže odumřela (a Sherpa si jí ihned vykousal a vylízal), vřed se otevřel, aby se následně velmi rychle přehojil (tentokrát za naprostého nezájmu psa). A v místě vředu se vytvořila zdravá, silná černá kůže a to místo se dokonce zasrstilo! Takže v tuhle chvíli už ani nejde poznat, kde vřed byl. Kdybych to neviděl na vlastní oči, řekl bych, že to není možné…

Takže když si to shrneme:
Autoimunitní zánět střev – u veterináře by to nejspíš znamenalo doživotní podávání kortikoidů s nevalnou účinností.

Bolesti kyčlí – veterináři řeší podáváním kloubní výživy, analgetiky, kortikoidy (jak jinak) a v posledku operací. Evidentně to jde i bez chemie.

Vředy – antibiotika a kortikoidy, které obvykle moc nepomáhají (tedy psovi, veterinářovi naopak velmi).

Šedý zákal – obecné řešení u veterináře je bezmocné pokrčení rameny „pes stejně oči nepotřebuje, stačí mu nos“. Ano, teď už to snad i operují, jako u lidí, ale obecně se to nijak neřeší.

Nechci, aby to vypadalo, že fanaticky zavrhuji veterinární péči – pokud pes bude mít torzi žaludku nebo ho porazí auto, tak samozřejmě to bude řešit veterina. Ale čím méně věcí se řeší chemicky,  tím lepší zdraví a i délku dožití lze u psa očekávat.


Kurzy

kurz Další kurzy

Svědectví

Autopatie již pomohla mnoha lidem. Podívejte se, nebo si přečtěte svědectví od konkrétních osob.

mapa poradců

Mapa poradců

Najděte nejbližšího poradce autopatie ve vašem okolí.

Najít poradce