Léčení v rodině a mezi přáteli, rakovina

24.2.2015 | Dr. Josef Jermář (ekonom) | josef.jermar@seznam.cz

Zkušenosti v léčení pomocí autopatie jsem začal nabírat po onemocnění revmatoidní artritidou po roce 2008. Pro bolest snad všech kloubů jsem chodil pouze za pomoci francouzských holí, potíže mi dělalo se třeba jen učesat. Mým koníčkem byla hudba provozovaná aktivně. Ztuhlost kloubů byla na zábranu i té muzice. Byl jsem hospitalizován v několika nemocnicích od Liberce přes Turnov až do Revmatologického ústavu v Praze. Zlepšení však bylo vždy jen krátkodobé, má psychika se hroutila. Zkusil jsem proto fyzioterapii u paní Heleny Kovářové. Ta mi mimo jiné doporučila zkusit autopatickou lahvičku. Tak jsem se dozvěděl o tom, že existuje autopatie. Protože jsem chtěl být v léčbě samostatný, zakoupil jsem knihy pana Mgr. Jiřího Čehovského a po jejich prostudování jsem se přihlásil do kurzů autopatie I – III, později i do kurzu pro pokročilé. Od r. 2011 jsem nevynechal jedinou Konferenci. Rád vás seznámím s některými svými zkušenostmi.

Nejprve k mé artritidě. Lékaři jsem byl léčen kortikoidy, analgetiky, antidepresivy. Můj stav se přesto zlepšoval jen pomalu a na krátkou dobu. Před vánocemi v r. 2011 mě postihla arytmie, fibrilace síní. Bylo řešeno elektroverzí. Přibyly mi další léky na arytmii, vysoký krevní tlak a další antidepresiva. A k tomu ještě léčba v ambulanci bolesti. Mé zánětlivé márkry – CRP dosáhly hodnot 205 i výše. Paní Helena Kovářová mi doporučila autopatii, slinu ředěnou 1,5 l vody 1x denně. Postupně jsem zvyšoval slinu na 3 a 4,5 l. Měl jsem snahu pomoci si sám. Po absolvování kurzů jsem postupně zvyšoval na 6 l 2x týdně, už vařenou slinu, a dále se zvyšovaným ředěním už s vařeným dechem až na 18 l 1x týdně. Po roce léčby autopatií jsem mohl odložit francouzské hole, stále jsem byl na kortikoidech. Zvyšovala se mi váha, sváděl jsem to na nedostatek pohybu a na kortikoidy. V chůzi jsem byl ještě málo jistý, používal jsem hůl. Uběhl další rok léčby. Před vánocemi v roce 2014 jsem byl na kontrole u revmatologa. Krevní testy dopadly velmi dobře – vše negativní. Dnes používám hůl jen na delší vycházky pro jistotu. Autopatii využívám jen při akutních bolestech kolena, po prodělaném úrazu – vařený dech v ředění 5 l – intuitivně. Stačí jednou a bolest je pryč.

V roce 2012 měla manželka potíže se zánětem karpálních tunelů na obou rukách. Lékaři doporučili operaci, kterou jsme odkládali na pozdější dobu. Využili jsme léčbu autopatií vařeným dechem ředěným nejprve 3 l 2x týdně, postupně až 15 l 1x týdně. Na podzim téhož roku si manželka vyžádala další vyšetření. Lékař se jí ptal, zda už je po operaci. Vše měla negativní.

Vnučka ve svých osmi letech byla silně hyperaktivní, trpěla atopickým ekzémem. Léčili jsme vařeným dechem ředěným 6 l jednou týdně, po měsíci 12 l jednou za 14 dní. Po čtyřech podáních se vše upravilo. Nyní používáme pránu 1 na upravení psychiky a případného nachlazení, nebo v případě náznaku atopického ekzému. Postupujeme od ředění 1,5 l postupně po 4 dnech zvyšovaném vždy o 1,5 l do odeznění.

Vnuk ve věku 3 roky trpěl častými horečkami po nachlazení. Na vyléčení stačilo čtvrt roku vařeného dechu v ředění od 3 do 12 l. Nyní při rýmě či kašli stačí na vyléčení vařený dech ředěný 10 l podaný jednou a má klid.

Kamarádka příbuzné měla ve věku 35ti let otřesné rodinné problémy. Rozvedla se, neshody s bývalým manželem, zemřela jí babička, později i matka. Z toho všeho se dostala psychicky až na dno. Léčili jsme vařeným dechem ředěným postupně od 1,5 l po 10 l. Za čtvrt roku se dostala do normálu.

Případ mého dobrého přítele ve věku 61 let. V polovině roku 2012 mu byl objeven karcinom na pravém laloku jater. Nádor o velikosti 60 x 40 mm a dva malé o velikosti 1,5 x 20 mm. Je v péči IKEMu a nemocnice Na Homolce. Léčen je paliativně. V lednu roku 2013 měl prognózu na 3 – 4 měsíce. V mládí prodělal žloutenku, proto nemůže být provedena transplantace jater. Trpí lupenkou, je celkově stále unaven, bolí jej chodidla, většinou polehává. Před čtyřmi roky mu byla provedena operace křečových žil na nohou. Je v plném invalidním důchodu. Připadá mi odevzdaný, lhostejný, autopatii moc nevěří. Je také v péči léčitele. Nechal jsem mu adresu webových stránek autopatie.cz a čekal jsem. Věděl o autopatii, ale nemohl se rozhýbat. Vzal jsem to tedy přes jeho manželku.
V lednu roku 2013 jsme si dohodli první setkání. Dostal autopatickou lahvičku s doporučením vařeného dechu v ředění 4,5 l jednou denně po 3 dny. Přitom pít 5x denně skleničku vody s půl lžičkou jedlé sody. Nevynechávat předepsané léky! Brát dle předpisu. Začal až koncem února! Po prvních lahvičkách jej začaly svědit až brnět dlaně, což za den přešlo. Postupně mu opuchly obě nohy, ale to také postupně ustoupilo. Málo pil, ale chodil lépe, začínal pomalu autopatii věřit. Změnili jsme druh i postup na ráno vařenou slinu ředěnou 1,5 l a večer vařený dech také 1,5 l. Soda zůstala.
V březnu se začal cítit lépe, i když tvrdil, že nic moc, ale již chodil vyvenčit psa, lupenka mu vysychala. Doporučil jsem ráno vařenou slinu 1,5 l, v poledne a večer vařený dech 1,5 l denně.
V dubnu malé zlepšení, dostal průjem. Vysadil tedy sodu. Nový předpis. Ráno vařená slina v ředění 3 l, v poledne a večer vařený dech 3 l. Sodu 2x denně půl lžičky ve sklenici vody. Koncem dubna již chodil jen o jedné francouzské holi, začal pracovat na zahrádce na pařeništi, sázel sadbu, bolí ho noha. Chystá se na sázení brambor. V květnu byl na kontrole v nemocnici na odběrech krve. Nález měl negativní, jen méně krevních destiček. Bylo mu provedeno stínování jater. Nádory se nezvětšily. Vyměnili jsme lahvičku. Pracuje v domácnosti, vymaloval byt. Po lupence mu zůstala jen načervenalá kůže. Již chodí sám na kontroly k praktickému lékaři, venčí psa, hlídá pravnučku, ze které je někdy „na mrtvici“.
Koncem května se objevila znovu lupenka v ještě horším stavu, než na počátku léčení. Byl na kontrole v nemocnici. Nádor se zmenšil o 8 mm. Projevují se Heringovy zákony – zevnitř ven. Doporučeno ředění 4 l 3x denně.
V červenci jsme změnili aplikaci na vařenou slinu ředěnou 6ti litry ráno a vařený dech ředěný 6ti litry večer. Koncem srpna a v září již chodil do lesa na houby. V září vyměnil lahvičku. Další kontrolu měl v prosinci 2013: Přibírá na váze, chutná mu jíst, stále bere léky na vysoký tlak (měření 100/60). Na nádory dostává paliativní léky. Ředění má stále stejné. Vyměnil lahvičku. V lednu 2014 změna na vařenou slinu s dechem ředěnou 12 l. Na vyšetření v nemocnici v březnu zjištěno malé množství vody v břišní dutině. Dostal ještě léky na odvodnění. Duben 2014: Změnili jsme frekvenci na obden. Opět zhoršení lupenky, Pravděpodobně reakce na změnu podávání autopatie.
V červnu výměna lahvičky. Autopatie neměněna.
8.7.2014: Lupénka zcela zmizela. Původní karcinom na pravém laloku jater se zmenšil z 60×40 mm na 20×15 mm, zůstalo několik menších. Vše silně ohraničeno. Prodělal ledvinovou koliku, pro kterou byl hospitalizován v okresní nemocnici. Po propuštění z nemocnice jsem mu doporučil slinu s dechem bez vaření ředěnou 18ti litry 2x týdně. Na podporu ledvin jsem mu navrhl bylinnou směs zlatobýl, svízel, pitulník v poměru 1:1:1, jednu lžičku směsi na šálek čaje, pouze zalít horkou vodou a vyluhovat 10 minut.
Při kontrole v srpnu se cítil mnohem lépe. Nové ředění slina s dechem bez varu ředěná 20 l až do výměny lahvičky.
Na konci září vyměnil lahvičku, znovu se objevila slabá lupenka. Předpokládám, že je to tím, že by pravděpodobně ve složitějších případech měla být častěji lahvička měněna. Pokračování v ředění 20 l.
Kontrola v polovině října. Po prvním použití nové lahvičky mu bylo zle, po dalším se to již neopakovalo. Kontrola koncem listopadu. Byl na odběrech krve, čeká na výsledky. Ředění jsme zvýšili na 25 l 1x týdně.
Kontrola začátkem prosince. Dostal výsledky z odběrů. Rakovinové márkry se silně zvýšily až na stonásobky normálu. To bylo zděšení! Bude proveden nový kontrolní odběr.
V polovině prosince nové výsledky – naštěstí  měl jen nepatrné zvýšení márkrů proti normálu. Vyměnili jsme lahvičku a vrátili jsme se k slina dech spolu v ředění 20 l 2x týdně.
Kontrola koncem ledna 2015. Cítí se lépe, někdy má při změnách počasí výkyvy v psychice i bolesti nohou. Kdo z nás by v třiašedesáti letech podle kloubů neuměl předpovídat počasí! Při stagnaci stavu nemoci budeme měnit metodu autopatie, nejdříve pravděpodobně na ředěnou stolici, později na použití prány. Léčení stále pokračuje.

Poznámka redakce autopatie.cz: Referát byl přednesen na konferenci 2015 (kráceno).  Tento příspěvek, stejně jako všechny ostatní (celkem 17), které na konferenci zazněly, je možné si poslechnout ze záznamu na CD.


Kurzy

kurz Další kurzy

Svědectví

Autopatie již pomohla mnoha lidem. Podívejte se, nebo si přečtěte svědectví od konkrétních osob.

mapa poradců

Mapa poradců

Najděte nejbližšího poradce autopatie ve vašem okolí.

Najít poradce