Únavový syndrom, alergie, polinosa

7.1.2021 | MUDr. Martina Kormundová | martina.kormundova@gmail.com

Tento příspěvek byl přednesen autorkou na loňské konferenci.

Muž ve středním věku, realitní makléř, rekreačně sportuje – parkur, trekking, alpské lyžování. Nekuřák, normostenik, alkohol příležitostně, káva 2-3 šálky denně. Od dětství pozvolně narůstající polyvalentní alergie – pyly, prach, roztoče, srst koček. Léky – PNC řada, Biseptol.

RA: Otec byl též od mládí atopik s projevy ekzému, astma bronchiale a polinosa.

Pohled do sálu loňské konference Autopatie 2020

SA: Bydlí v panelovém domě, snaží se stravovat racionálně, domácí zvířata nemají vzhledem k alergii na srst.

OA: Narozen v termínu, kojen 4 měsíce, v kojeneckém věku projevy atopického ekzému – především tváře, předloktí, kubity, bříško,  podkolenní jamky – který do 3 let vymizel, pak běžné dětské nemoci, jinak udává, že byl celkem zdravé dítě. Zhruba v 11 letech prodělal atypickou angínu s lehčím průběhem, nereagující na ATB, později zjištěny protilátky svědčící pro prodělanou CMV mononukleosu. Ve 14 letech poprvé příznaky polinosy, alergické konjunktivitidy- slzení, pálení očí, vodnatá rýma, kýchání, zánět spojivek – hlavně při květu vrby, jívy a břízy, trvající akutně  měsíc, mírnější projevy polinosy po celou sezonu květu lučních a lesních bylin a stromů. Od té doby sezonně každý rok, dle modulace léky s větší či menší intenzitou. Ve 21 letech prodělal infekční mononukleosu, od té doby zhoršení polinosy a každoročně na jaře a podzim únavový syndrom.

Laboratorně: Kožní prick testy silně pozitivní na pyl bříz a vrby jívy, dále travin, roztoče a srst koček, v KO eosinofilie 8% a pozit. protilátky proti EBV, svědčící, že EBV (EB virus) je v těle stále aktivní.

Věnuje se rekreačně parkurovému skákání, běhání v přírodě a velmi rád lyžuje. Přišel v listopadu 2018, že ho polinosa na jaře a v létě omezuje, dále že vnímá neobvyklou únavu psychickou i fyzickou, nezávislou na vypětí v práci, spíše sezonně jaro/podzim a že děti by si přály domácího mazlíčka – kočku nebo pejska, případně činčilu, morče…ale bojí se, aby se alergie nezhoršila a nemuseli dát potom mazlíka ze zdravotních důvodů pryč.

O autopatii se dozvěděl z internetu a zaujalo ho to, dávalo mu smysl, že napotencovaná  informace vlastního těla opraví tělesné pochody a napomůže navrátit zdraví.

Listopad 2018 – úprava stravy, omezení cukrů, kravského mléka a mléčných výrobků, uzenin, na doporučení si přes vánoce přečetl knížky o autopatii  – Uzdrav se autopatií a Autopatie – cesta k tělesné a duševní harmonii – a od ledna 2019 se začal autopatii věnovat naplno.

Střídal VS (vařená slina) a VD (vařený dech) obden, po týdnu, počáteční ředění 4 l , po 14 dnech 6 l, 2x týdně, opět střídat po týdnu. Během měsíce se cítil vitálněji, dobře spal, cítil se klidnější, neměl už potřebu kávy večer. Po ránu se cítil trochu zahleněný, ale vykašlal něco hlenů a pak už se mu dobře dýchalo.

V únoru jsme pokračovali 14 dní 8l VD 2x týdně, ke konci února pozoroval na místech, kde měl jako dítě ekzém, sušší a drsnější pokožku. Přechodně svědění konečníku asi týden. Pokožku mazal kvalitním vepřovým sádlem a doporučila jsem Cicaderma mast.

V březnu v přírodě zareagoval na pyl kočiček  slzením a kýcháním, zvýšili jsme AP z VD na 10 l, 2x týdně. Projevy byly oproti minulým sezonám daleko mírnější, antihistaminikum Aerius si vzal jen v přírodě a víceméně preventivně. Celkově se cítil lépe.

Na konci března , kdy byla AP lahvička  po třech měsících používání téměř „vyčerpaná“, doporučila jsem AP ze střevní nosody 6 l 2x po týdnu a lahvičku vyhodit. Projevy suché kůže a ekzému vymizely.

Od dubna měl novou AP lahvičku a pokračoval s AP z VD týden na 10 l a od dalšího týdne 12 l VD. Na pyl kočiček a břízy  zareagoval přeci jen více alergicky – slzení, kýchání, vodnatá rýma – ale nepociťoval únavu jako předešlé roky, opravdu se cítil víc vitální. Doporučila jsem přidat  FRM GUNA  Allergy sprev  2 x 20 kapek a při vycházce do přírody mít s sebou Allergy treet a mikroimunoterapii 2L Alerg 1 cps pod jazyk denně. Projevy alergie byly opravdu velmi únosné, v porovnání tak 1/3 symptomů oproti předešlým letům.

Pokračoval AP VD v květnu 14 l 1x týdně a červnu 16 l 1x týdně. Do konce června  pokračoval v AP, na konci června ukončil AP preparátem z ND (nevařeného dechu) 20 l a lahvičku zahodil. V červenci AP přerušil, že jede do zahraničí do hor, na kola a pak na jachtu a že s sebou lahvičku brát nechce. Že AP přes léto přeruší, ale že bude pokračovat zase na podzim. Pokračoval preparáty FRM Guna a mikroimunoterapie 2LAlerg, 2LEID a 2LMici a ozval se v polovině září 2019, že léto proběhlo bez komplikací, vzal si jen výjimečně antihistaminikum Aerius a s novou lahvičkou pokračoval od 14 l VD 1x týdně, po 14 dnech 16 l VD 1x týdně.

Celý podzim se cítil vcelku dobře, únavu nepociťoval, jen po velkém fyzickém vypětí, ale to mu přišlo vcelku normální, alergické projevy mírné a jen při expozici alergenu – při sušení sena apod.

Do konce prosince 2019 pokračoval v AP 16 l VD a pak si s koncem expirace lahvičky vyrobil střevní nosodu a napotencoval 10 l.

Při kontrole na alergologii stále pozitivní kožní testy, ale menší kožní reakce, biochemie a KO bez patologií.

V současné době pokračuje v AP 18 l ND 1x týdně až 1x za 10 dní a tato potence mu vyhovuje, současně bere Colenter LD, čili lipozomální kravské kolostrum, Lipo C Askor forte , tedy lipozomální vit. C a preventivně Guna Allergy prev. Cítí se dobře, energie dobrá, dobře spí a ačkoliv jsou kolem něj všude virosy,  i v rodině, on prochází bez problémů.

 

www.centrum-revital.cz


Kurzy

kurz Další kurzy

Svědectví

Autopatie již pomohla mnoha lidem. Podívejte se, nebo si přečtěte svědectví od konkrétních osob.

mapa poradců

Mapa poradců

Najděte nejbližšího poradce autopatie ve vašem okolí.

Najít poradce